Floryda jako pierwsza zakazuje smug chmicznych?
To pierwsze znaczące uznanie prawne w Stanach Zjednoczonych, że geoinżynieria stwarza ryzyko dla ludzi i środowiska

12 maja 2025 r. ustawodawcy Florydy oficjalnie przyjęli projekt ustawy nr 56, przełomowe prawo, dzięki któremu Floryda staje się pierwszym stanem, który kryminalizuje smugi chemiczne i inne nieautoryzowane ingerencje w atmosferę, w tym wszelkie formy geoinżynierii i rozpylania aerozoli chemicznych.
Ustawa SB 56 stanowi, że uwalnianie substancji do atmosfery w celu zmiany warunków pogodowych, blokowania światła słonecznego lub manipulowania temperaturą w stanie Floryda jest zbrodnią trzeciego stopnia , pisze Baxter Dmitry .
Przepisy prawa definiują takie działania jako formy „wojny pogodowej i chemicznej” i mają na celu zakazanie niezatwierdzonych praktyk modyfikacji środowiska na terenie jurysdykcji Florydy.
Zwolennicy ustawy twierdzą, że jest ona bezpośrednią odpowiedzią na tajne programy, które szkodzą jakości powietrza, warunkom klimatycznym i zdrowiu publicznemu.
„To pierwsze znaczące uznanie prawne w Stanach Zjednoczonych, że geoinżynieria stwarza ryzyko dla ludzi i środowiska” – powiedział senator Corey Simon (R), jeden ze sponsorów ustawy.
Kluczowe postanowienia ustawy SB 56:
- Ustanawia przestępstwo polegające na rozpylaniu środków chemicznych w atmosferze w celu zmiany pogody bez zezwolenia.
- Wymagać od wszystkich publicznych lotnisk zgłaszania do Departamentu Transportu Florydy samolotów wyposażonych w urządzenia geoinżynieryjne do 1 października 2025 r .
- Nakłada kary finansowe na lotniska, które nie spełniają wymogów sprawozdawczych.
- Zakazuje Departamentowi Ochrony Środowiska Florydy (DEP) badania lub zatwierdzania programów modyfikacji pogody.
- Wymaga utworzenia publicznego portalu zgłoszeniowego , za pośrednictwem którego obywatele będą mogli zgłaszać podejrzane przypadki oprysków z powietrza. Zgłoszenia te zostaną następnie zbadane przez Departament Zdrowia Florydy oraz służby ratunkowe.
Chociaż temat geoinżynierii wciąż budzi kontrowersje, coraz większa liczba organizacji ekologicznych i niezależnych badaczy wyraża obawy dotyczące potencjalnych ekologicznych i zdrowotnych konsekwencji celowego modyfikowania pogody, zwłaszcza gdy odbywa się to bez wiedzy i zgody społeczeństwa.
Globalistyczni zwolennicy smug chemicznych, w tym rząd brytyjski, twierdzą, że takie programy – często określane mianem „interwencji klimatycznej” – mogą pozytywnie zakłócić cykle pogodowe, poprawić rolnictwo i wprowadzić do atmosfery przydatne związki chemiczne.
Krytycy wiążą jednak zwiększoną aktywność aerozoli z chorobami układu oddechowego i degradacją środowiska, choć główne organy naukowe generalnie odrzucają twierdzenia, że takie programy są realizowane na dużą skalę.
Gubernator DeSantis zapowiedział, że podpisze ustawę. Oczekuje się, że złoży podpis w najbliższych tygodniach.